Jak vybrat dětskou kosmetiku?

Dětská pokožka i vlásky jsou mnohem citlivější a náchylnější k podráždění než u dospělých. Proto mají přípravky pro děti jiné složení – nejsou parfémované, neobsahují sulfáty, parabeny a další agresivní látky, které by dětem mohly škodit.

Dětská kosmetika musí splňovat přísné normy

Na co se soustředit při výběru

Typ pleti a stáří dítěte

Typ pleti je určující při výběru druhu, vlastností i konzistence dětské kosmetiky. Nevhodně zvolená kosmetika nejenže pleť zbytečně zatíží, ale může způsobit i nežádoucí podráždění. Suchá pleť potřebuje hydrataci a ochranu před vysoušením, citlivá pokožka zase jemné kosmetické přípravky bez parfemace a dalších látek, které by ji mohly podráždit.

Nejcitlivější pokožku mají novorozenci. Jejich kůže si teprve zvyká na nový vnější svět a je velice senzitivní na složení kosmetických přípravků. Používejte vždy jen tu nejjemnější kosmetiku určenou pro pokožku novorozených dětí. Jak dítě roste, stává se jeho kůže odolnější vůči vnějším vlivům, ale stále není tak odolná jako pokožka dospělých. Při výběru na to berte ohled a používejte jen jemnou dětskou kosmetiku. Pokud si nevíte rady nebo je pokožka vašeho dítěte přecitlivělá či je dítě alergické, poraďte se s výběrem vhodných přípravků s pediatrem nebo dermatologem.

Účel kosmetiky

Při nákupu kosmetiky se zamyslete také nad tím, k čemu ji potřebujete. U přípravků na koupání a mytí zvažte typ pokožky a věk dítěte. Vždy platí, že problematická pokožka je náchylnější k podráždění a potřebuje specializované mycí oleje, mýdla či pěny, které ji nebudou dráždit. 

Kosmetiku vybírejte také podle aktuálních potřeb a zdravotního stavu dítěte. Pokud ho trápí suchá, poškozená či jinak problematická pokožka, volte produkty, které se zaměřují na prevenci a zlepšení stavu konkrétních obtíží. V době, kdy dítě nosí pleny, nezapomeňte do kosmetické výbavy zařadit také přípravky na prevenci a péči o opruzeniny. Jemná dětská kůže je při zapaření náchylná k poranění.

Objem a hmotnost 

Zamyslete se, jak často budete přípravek používat a kolik ho pravděpodobně spotřebujete. Jestliže budete miminku natírat zadeček proti opruzeninám na denní bázi, sáhněte po velkém ekonomickém balení o velkém objemu či hmotnosti, vyplatí se to. Pokud přípravek použijete jen občas, vystačíte si s menším balením. 

Jak dlouho lze dětskou kosmetiku používat?

Po otevření musíte přípravek spotřebovat většinou do 12 měsíců. Tento údaj se u jednotlivých produktů liší, ale vždy ho najdete v ikonce „otevřeného kelímku“. Číslo udává, kolik měsíců po otevření lze přípravek používat. Po uplynutí této lhůty jej nepoužívejte, nejenže ztrácí výrobcem deklarované vlastnosti, ale jeho používání může být i škodlivé, obzvláště pak pro citlivou dětskou pokožku. U neotevřených kosmetických přípravků kontrolujte maximální dobu spotřeby, najdete ji na každém obalu. 

Dětský pudr na opruzeniny by neměl chybět v žádné domácnosti, kde je i miminko

Typy dětské kosmetiky

  • Mýdlotuhá mýdla určená malým dětem musí být jemná. Měla by pokožku jemně očistit a zároveň ochránit před vysušením. Ideální složkou jsou rostlinné oleje a másla v BIO kvalitě. Před použitím mýdlo navlhčete a promněte v ruce. Namydlenou rukou dítě lehce masírujte. Při výběru dejte pozor, aby v mýdle nebylo obsaženo sodium laureth sulfate, pěnivá látka, která je součástí běžných mýdel a při dlouhodobém užívání vysušuje pokožku. Při mytí používejte dětské žínky nebo houbičky.

  • Sprchový gel – je tekutou alternativou tuhého mýdla. Mycí gely mohou mít pohodlný pumpičkový dávkovač, který stačí stisknout, a získáte tak potřebné množství na mytí. Použití je pohodlnější a rychlejší než u mýdla.

  • Pěna – má lehkou konzistenci a jemně čistí pokožku. Dávkují se pomocí pumpičky. Dalším typem přípravku pěnové konzistence jsou pěny do koupele, které vytvoří na hladině bohatou vrstvu pěny. Dětské pěny do koupele navíc neštípou v očích a děti se díky tomu na koupel mohou i těšit.

  • Olej – může sloužit jak k mytí – mycí oleje – tak k promašťování pokožky po koupeli – hydratační a pečující oleje. Používají se i při prořezávání prvních zoubků pro zklidnění dásní.

  • Mléko – slouží k hydrataci a péči o pokožku, mají lehkou konzistenci, rychle se vstřebávají a jsou ideální volbou pro péči o dětskou pokožku v letních měsících.

  • Krém – má hutnější konzistenci než mléko, hůře se roztírá a většinou je vhodný pro hydrataci a péči o pokožku v zimě

  • Mast – slouží k ošetření menších ploch a k řešení či prevenci konkrétních obtíží, jako jsou například opruzeniny nebo nadýmání. Konzistence je mastná, hůře se roztírá i vstřebává, ale na druhou stranu poměrně dobře odolává vodě a otěru.

  • Šampon a kondicionér – šampon slouží k šetrnému odmaštění a umytí jemných dětských vlásků. Kondicionér vlasové vlákno uzavře a usnadňuje rozčesávání, hodí se až při péči o vlasy starších dětí

  • Pudr a zásyp – se používá k ošetření částí těla, které jsou pod plenou. Zmírňují tření a chrání dítě před otěrem a vznikem odřenin a opruzenin.

Opruzeniny od plínek jsou nejčastějším problémem s dětskou pokožkou

Jak správně pečovat o dětskou pokožku

Pozor na složení

Přípravky pro děti by měly být hypoalergenní, což znamená, že neobsahují agresivní alergeny, které dráždí kůži. Jestliže vaše dítě trápí atopický ekzém, raději výběr přípravku zkonzultujte s pediatrem či dermatologem a prostudujte si jeho složení. Nejvhodnější je kosmetika, jež obsahuje především tělu vlastní nenasycené mastné kyseliny. Ty obnovují a stabilizují ochrannou kožní bariéru. Přípravky pro děti by neměly obsahovat parabeny, parafínové, éterické a silikonové oleje, PEG emulgátory a parfemaci. 

Správné množství přípravků

U dávkování přípravku platí, že méně je více. Šetřete hlavně s mýdly a šampony, které kůži odmašťují. Vždy si přečtěte návod k použití a doporučené dávkování a držte se ho.

Typ pokožky a aktuální potřeby

Každé miminko je jiné a stejně tak i jeho pokožka. Výběr kosmetiky, ale i celkovou péči byste tomu měli přizpůsobit. Pokud třeba miminko trápí šupinkující se kůže, pokožka bude pravděpodobně vysušená, a měli byste tedy zkrátit koupele a používat jemnou hydratační kosmetiku.

Jak dítě roste, mění se i jeho hygienické potřeby. Když se miminko narodí, odstřihne se mu pupeční šňůra a nově vzniklý pupík je vlastně rána, kterou je potřeba pravidelně čistit 60% lihem. V době, kdy dítě nosí pleny, je jeho zadeček neustále ohrožený vznikem bolestivých opruzenin, a proto byste měli mít doma v zásobě ochranný přípravek proti opruzeninám. Kolem 6. měsíce mu začnou růst zoubky a je na čase pomalu zahájit zubní hygienu. Potřeby dítěte se neustále mění a vy byste na ně měli být s předstihem připraveni.

Berte ohled i na sezonu. Kosmetická výbavička se v zimě a v létě liší. V zimě citlivou dětskou pleť vysušuje studený vzduch a mráz. Pokožka potřebuje vyživit a hydratovat pomocí mastnějších krémů. V případě, že v zimě s dítětem vyrážíte na hory, kde je slunce ostřejší, nezapomeňte ho namazat opalovacím krémem s vysokým faktorem. V létě by se mělo stát mazání opalovacím krémem každodenní rutinou, dětská kůže je velice citlivá a i po krátkém pobytu na slunci se spálí.

Opalovací krémy pro miminka by měly mít vysoký faktor, nejlépe 50+

Koupání miminka

Než začnete miminko koupat, vyhřejte místnost na příjemných 24–25 °C, aby mu po svléknutí nebyla zima. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 36–38 °C. Teplotu zkontrolujete pomocí dětského teploměru do vody. U novorozených miminek a u dětí s problematickou vysušenou pokožkou by neměla koupel trvat déle než 5–10 minut. Pokud by teplota ve vaničce klesla, dolijte trochu teplé vody a promíchejte. Po koupeli zabalte miminko do vyhřáté osušky, velmi oblíbená jsou dětská ponča. U malých dětí, které ještě nelezou, a tudíž se nemají kde zašpinit, používejte mýdlo velice střídmě. U novorozenců ho můžete v prvních týdnech vynechat úplně.

Občas je problém starší děti dostat do vany na pravidelné koupání, proto je zkuste nalákat na vodní hračky. Využijete je jak doma v koupelně, tak i v létě v bazénu.

Nechte si poradit

Pokud vaše dítě trápí nějaké specifické potíže nebo si nejste při výběru jistí, navštivte pediatra a nechte si poradit. Budete mít jistotu, že přípravky, které používáte, jsou pro vaše miminko vhodné a neublíží mu.

Skladování a používání kosmetiky

Pokud budete kosmetiku správně skladovat a používat, udrží si déle výrobcem deklarované vlastnosti. Ideálním místem pro uchovávání je suché a chladné místo. Jestliže nakupujete kosmetiku do zásoby, skladujte ji před otevřením v lednici. Při nabírání kosmetiky z kelímku nepoužívejte prsty, ale plastovou špachtli, zabráníte tak zanášení nežádoucích bakterií do celého balení.